Vyvolání porodu
Po devíti měsících těhotenství nastává čas porodu. Každé ženě gynekolog na začátku těhotenství vypočítá termín porodu metodou zvanou těhotenská kalkulačka. Tento termín je u každé ženy jinak "dodržen". Stává se, že se děťátko narodí předčasně, tedy před 38. týdnem těhotenství, nebo se mu naopak ani po 42. týdnu těhotenství jaksi nechce na světlo světa. V takovém případě je čas na vyvolání porodu. Ale důvodů na jeho vyvolání může být i více.
Obsah článku
Když se děťátku nechce na svět ani po 42. týdnu těhotenství, říkáme, že těhotná žena přenáší. Dlouhý pobyt v bříšku však není žádoucí, může být dokonce nebezpečný, a tak je třeba porod vyvolat.
Jak vyvolat porod
Než nastávající maminka zavítá do porodnice na umělé vyvolání porodu, může se o to pokusit i sama v pohodlí domova. Existuje totiž několik způsobů, jak vyvolat porod zcela přirozenou cestou.
Na přirozené vyvolání porodu pomáhají různé druhy kolísavých pohybů, protože díky tomu dochází ke stimulaci i samotného miminka v děloze. Kromě toho však pomáhají i některé druhy jídel či teplou koupel. Podívejme se tedy na jednotlivé domácí triky.
Kolísavé pohyby
Pohupování opravdu může pomoci přivolat si porod. Ale pozor, na mysli máme jemné kolísavé pohyby bříška, žádné prudké pohyby nejsou vhodné. Žena si může kleknout na všechny čtyři a pomalu se houpat dopředu a zpět dozadu. Cvik je třeba vícekrát opakovat, pak si chvilku odpočinout a opět se začít houpat dopředu a dozadu. Ve většině případů se porod opravdu rozběhne tím, že začne odtékat plodová voda.
Rebozo
Na principu kolísavých pohybů fungují i Rebozo techniky. Rebozo je kratší šátek, kterým se obalí bříško a konci šátku asistent provádí jemné kolísavé pohyby bříška. Rebozo techniky se používají také na relaxační cvičení během celého trvání těhotenství, i při samotném porodu k usnadnění průběhu kontrakcí. Dokonce je možné Rebozem upravit polohu miminka v bříšku v případě, že není natočené správně, aby mohlo bez problémů projít porodními cestami z těla matky ven.
Gymnastický míč
Do třetice třeba zmínit i gymnastický míč, na ktrém se těhotná žena může mírně pohupovat nebo na míči jemně nadskakovat a i tímto způsobem vyvolat porod. Doporučuje se pohyb mírně dolů a zase nahoru s roztaženýma nohama, což pomáhá miminku sesunout se hlouběji do porodních cest. Tyto pohyby však třeba provádět maximálně opatrně, aby žena z míče náhodou nespadla a neublížila sobě nebo miminku.
Sex
V podstatě také souvisí s metodou kolísavých pohybů. Nejedna maminka vzpomíná, že se jí porod skutečně spustil po tom, jak se s manželem spolu "pohoupali" :-) Dochází ke stimulaci porodních cest a dělohy, čímž se docílí spuštění kontrakcí krátce po sexu. Místo umělého vyvolání porodu v nemocnici tedy může každá přenášející žena vyzkoušet tuto radostnější metodu.
Tanec
Opět bude řeč o pohybu. I tanec je velmi dobrým prostředkem, jak přesvědčit miminko, že už se ho nemůžete dočkat. Ale pozor, žádné skákání a rychlé pohyby. Na přirozené vyvolání porodu se doporučuje mírné až pomalejší tempo a pohyby boků. Představte si sebe v roli břišní nebo orientální tanečnice a oddejte se tancování do rytmu oblíbené melodie :)
Teplá koupel
Ačkoli během těhotenství, když se miminko v bříšku teprve vyvíjí, se ženám nedoporučuje velké teplo jako ve vířivce nebo v sauně, protože by mohlo spustit porod, na konci těhotenství se jako prostředek vyvolání porodu osvědčil i teplou koupel. Klidně si tedy napusťte vanu teplou vodou a ponořte se do ní. Vhodné je přidat do vody i oleje, především hřebíčkový, skořicový nebo zázvorový.
Chůze
Jakýkoliv pohyb na konci těhotenství může nastávající mamince pomoci s přivoláním porodu. Je však třeba, aby byla žena opatrná a při pohybu si neublížila. Vhodná je chůze nahoru a dolů po schodech, nebo i rychlá chůze po rovném povrchu.
Masáž bradavek na vyvolání porodu
Pokud si žena bude jemně masírovat své bradavky, i tato jednoduchá metoda jí může pomoci nastartovat porod. Stimulací bradavek se v těle ženy vyplavuje hormon oxytocin, a právě ten v nemocnici používají k vyvolání porodu.
Jídlo
Jak jsme již na začátku naznačili, i některé potraviny se mohou postarat o nastartování porodu. Jde především o pikantní pokrmy. Ty podráždí trávicí systém a také dělohu, což může mít za výsledek spuštění kontrakcí. Pokud vám pikantní nebere, můžete sáhnout po ricinovém oleji, ale mějte na paměti, že způsobuje křeče a také průjem, což asi není velmi žádoucí.
Na vyvolání porodu po termínu se osvědčil odvar ze skořice a hřebíčku, který je třeba pravidelně popíjet. I konzumace ananasu se může postarat o spuštění porodu. Určitě to bude chutnější a nedrastická metoda.
Smích
Když se člověk zchuti směje, natřásá se mu celé břicho. I smích proto může být tím spouštěčem, který ženě pomůže spustit porod. Zůstaňte tedy v pohodě, těšte se ze života a z toho, že brzy uvidíte své miminko, setkávejte se s přáteli a co nejvíce se upřímně ze srdce smějte :-)
Tabletka na vyvolání porodu
Kromě zmíněných přirozených způsobech jak vyvolat porod existují i umělé způsoby. Jde o metody, kdy se používají různé podpůrné látky, pomocí kterých se vyvolá porod. Jedním z takových způsobů je i tabletka na vyvolání porodu. Pilulka se zavádí do pochvy ženy. Obsahuje hormon prostaglandin, který se přirozeně nachází v těle a slouží k vyvolání porodu.
Umělé vyvolání porodu
Pokud žádný z přirozených způsobů vyvolání porodu nepomáhá a termínu už žena zamávala, na řadu přichází vyvolání porodu lékařem v porodnici. Na umělé vyvolání porodu v nemocnici se používá několik metod.
- Pilulka nebo gel s obsahem prostaglandinu, zavádí se do pochvy
- Hamiltonův hmat - při vaginálním vyšetření se odloučí dolní pól vaku blan
- Oxytocin - hormon podáván infuzí, vyvolává stahy dělohy. Podává se pouze tehdy, pokud ženě už odtekla plodová voda
- Uměle vyvolaný odtok plodové vody (disrupce vaku blan)
- Dilapan S - tyčinka zavedena do hrdla dělohy
Kdy je nutné vyvolat porod
Nejen přenášení je důvodem k vyvolání porodu. Jsou případy, kdy je vyvolání porodu nezbytné. Jde zejména o tyto případy:
- Žena má cukrovku - porod se vyvolává v 39. - 40. týdnu těhotenství kvůli riziku velkého plodu a jeho uváznutí
- Žena má vysoký krevní tlak
- Žena má onemocnění ledvin
- Dvojčata v 39. týdnu těhotenství, pokud jsou v nevhodné poloze
- Dítě je otočené koncem pánevním
- Větší rozdíl mezi velikostí dítěte a délkou těhotenství (hypotrofie plodu)
- Plod je mrtvý