První zoubky
Základ mléčného chrupu miminka se mu v dásních utváří již v období těhotenství. Přibližně v šestém týdnu těhotenství se formují zubní lišty určující budoucí tvar každého zubního oblouku. Z nich se postupně vytvářejí zárodky jednotlivých zubů. Blíže k budoucím dásním se zakládají zuby dočasné, nad nimi zuby stálé. První zoubky však sestupují z dásní mnohem později. Objevují se zpravidla v šestém měsíci věku dítěte a umí pořádně potrápit nejen samotné dítě, ale celou rodinu.
Neklidné noci, mrzutost a pláč, slintání, okusování hraček. Toto všechno jsou signály toho, že v životě děťátka nastává významný mezník a brzy se objeví první zoubky. Na otázku, kdy rostou zoubky, se dá obecně odpovědět, že období prořezávání zoubků začíná zpravidla ve věku šesti až osmi měsíců. Ale ne u každého dítěte to platí stejně. Někdy se stane, že ještě i roční dítě se na svět kolem šklebí bezzubým úsměvem. Rodiče takových dětí by rozhodně neměli panikařit, že se s jejich miminkem cosi děje. Je to úplně normální :-)
Příznaky prořezávání zoubků
Kromě toho, že miminko začne více než obvykle slintat, vše si vkládá do úst a okusuje to, je podrážděné a mrzuté, prvním příznakem prořezávání zoubků je i drobný hrbolek, který se objeví na dásni děťátka. Někdy se může na dásni objevit i modřina nebo otok. K tomu dochází zejména při velmi rychlém prořezávání zoubků. Změna nálady děťátka je při prořezávání pochopitelná. Zuby se tisknou, co dítě skutečně bolí, někdy se prořezává dokonce i více zubů najednou. Nejednou se objeví i zvýšená teplota děťátka. Pokud by však přetrvávala, nebo by vystoupila na vyšší hodnoty, problém bude jinde a rodiče by měli svého drobečka určitě vzít k lékaři.
První mléčný chrup
Ve většině případů se jako úplně první prořežou dolní střední řezáky. Po nich následují horní střední řezáky. Dalšími v pořadí jsou boční řezáky. Po nich z dásní vystupují stoličky, špičáky a nakonec další stoličky. Když je mléčný chrup úplný, dítě má v pusince dvacet zoubků, které by měly narůst do věku tří let.
Bolesti, když rostou zoubky
Pro malé bezbranné děťátko prořezávání zoubků není žádná legrace. Najednou ho všechno bolí, tlačí a jediný způsob, jak se umí vůči tomu bránit, je pláč. V náručí rodičů je při prořezávání zoubků nejlépe. Maminky často s dětmi v noci bdí a snaží se je uklidnit a uspat. Od bolesti mohou dítěti rodiče ulevit několika způsoby.
Co pomáhá při prořezávání zoubků
Každý to chce mít co nejdříve za sebou - miminko i maminka :) Máme pro vás tipy, jak ulevit dítěti od bolesti, když mu rostou zoubky.
- Přípravky na potlačení bolesti
Pokud má děťátko skutečně silné bolesti, rodiče mu mohou podat lék na utlumení bolesti ve formě čípku. Ale spíše se osvědčily lokální přípravky jako roztoky a gely, kterými se natřou dásně. Tyto přípravky dásně mírně znecitliví a utlumí bolest, díky čemuž děťátko pocítí úlevu. - Kousátka
V obchodech s dětskými potřebami rodiče seženou speciální kousátka, které jsou určeny právě na období prořezávání zoubků. Zároveň tím, že si je děťátko neustále vkládá do úst, slouží i jako masáž bolavých dásní, takže přinášejí úlevu. Jde hlavně o speciálně upravené kousátka s různými drážkami určenými na promasírování dásní. Při používání kusadel je však potřeba vždy myslet na zvýšenou hygienu a ochránit dítě od toho, aby si například s jiným dítětem vyměňovalo kusadla a hračky, které si vkládá do pusinky. Děti, kterým se prořezávají zoubky, mají totiž mírně oslabenou imunitu a jsou náchylnější na afty - bílé bolestivé puchýřky v ústech. Pokud by se afty přece jen objevily, doporučují se lokálně přípravky jako roztoky, gely a ústní spreje, jejichž používáním afty poměrně rychle vymizí. - Chlad
Chlad dokáže lokálně zmírnit bolest. Existují i takové kousátka, které se naplní tekutinou a na určitou dobu se vloží do lednice (do mrazáku ne!). Děťátko pak okusuje vychlazené kousátko, čímž svou bolest zmírňuje a zároveň se rozptyluje. - Citronová šťáva
Citrony najdeme v každé domácnosti a určitě je máte doma i vy. Šťáva z citronu je 100% přírodní prostředek, který navíc účinkuje jako mírné anestetikum. Stačí na kousek gázy nakapat citrónovou šťávu a potřít ní dásně miminka. - Nošení dětí
Jak jsme zmínili, šátky na nošení dětí a eergonomická nosítka jsou nepostradatelnými pomocníky i v době prořezávání zoubků, kdy dítě více než jindy vyžaduje "pobyt" v maminčině náručí. Maminka však nemůže nosit dítě pořád na rukou, jednak proto, že by ji ruce rychle začaly bolet, ale také proto, že potřebuje dělat i jiné věci, než držet v náručí své děťátko, přestože ví, že její pozornost a blízkost nyní velmi potřebuje. Dítě může být navázáno v šátku na nošení dětí nebo uložené v ergonomickém nosítku klidně i celý den, pokud to tak mamince vyhovuje. Nošením cítí dítě blízkost rodiče, cítí se bezpečně a klidně, šátek a nosítko mu během bolestí při prořezávání zoubků vytvářejí jakýsi úkryt. Maminky si nošení dětí jako prostředek jejich uklidnění a uspávání velmi pochvalují, a to i tehdy, když jiné prostředky selhávají :-)