Jak uvázat dítě na záda
Nošení dětí na zádech je velmi oblíbeným způsobem šátkování a taky je zcela běžné. Podívejte se třeba na země v Africe nebo v jiných méně rozvinutých oblastech. Ženy své děti nosí převážně na zádech, aby se mohly během nošení věnovat i něčemu jinému. I naše české ženy v minulosti rády nosily děti na zádech, zejména tehdy, když musely pracovat na polích. Nošení dětí na zádech má tedy také svou tradici a historii. V tomto článku se podíváme na výhody nošení dětí na zádech a přiblížíme si i postup, jak dát dítě na záda. Vázání dítěte na zádech je velmi praktické. Zvláště, když je už děťátko větší. Pro maminku je pohodlnější, když nosí dítě na zádech, protože váha miminka je tak velmi dobře rozložena. Ale nejen větší děti je vhodné nosit na zádech. Úvazy na záda jsou vhodné i na nošení maličkých dětí (i když ty drtivá většina rodičů nosí vpředu kvůli tomu, aby na ně neustále viděli a mohli je kontrolovat, ale i z praktického hlediska, kvůli kojení, a podobně).
Obsah článku
Nošení na zádech
V podstatě neplatí žádné pravidlo, odkdy nosit dítě na zádech v šátku. Zdůrazňujeme - v šátku. Jinak je to v případě nosítka. U nosítka platí pravidlo, že dítě je možné nosit na zádech až když už sedí samé a udrží svou hlavičku. Co se týče šátku, je to jiné, protože šátek dotahujeme přesně na tělo. Pokud si maminka troufá, může v šátku na zádech nosit i řekněme měsíční miminko. Samozřejmě za předpokladu, že dítě bude na zádech ve správné ergonomické poloze s nožkama doširoka, s kolínky nad úrovní zadečku, se zakulacenými zády a s podepřenou hlavičkou. Toto jsou základní zásady nošení dětí, na které je třeba myslet vždy, ať už dítě nosíme vpředu, nebo na zádech.
Výhody nošení dětí na zádech
Každý rodič, který se rozhodne pro nošení na zádech, velmi rychle pozná výhody, které tento typ nošení dětí přináší. Jde hlavně o rozložení váhy dítěte. Zatěžování zádové oblasti je pohodlnější než dlouhodobé zatěžování přední části těla. Vždyť jistě i sami víte, že když nosíte dlouho dítě (nebo jakoukoli jinou zátěž) vpředu, často se přistihnete, jak se pod váhou nošeného hrbíte. Naproti tomu nošení na zádech nás doslova nutí k správnému držení těla, protože zátěž táhne naše záda do vzpřímené polohy. Zvláště v případě nošení větších dětí, které jsou těžší, je úvaz na záda vhodnou volbou. Držení těla je velmi důležité a to podporuje mimo jiné i správná obuv. Například pokud budete používat barefoot boty během nošení vašich dětí, máte vyhráno :)
Nebolí záda během nošení?
Co se týče zatěžování zad během nošení, musíme říct, že nosící pomůcky vždy podpírají i záda nosícího rodiče. Když si maminka či tatínek váže šátek na nošení dětí, vždy popruhy vede i přes záda a jejich dotažením dosáhne, že má šátek natěsno i na téměř celé ploše zad, v důsledku čehož jsou záda zpevněná. Ergonomická nosítka Lenka jsou zase vyrobena tak, aby zaručovaly komfort během nošení nejen dětem, ale i rodičům. Ramenní popruhy nosítek Lenka 4ever jsou dvojí: buď široké šátkové mírně polstrované nebo klasické ergonomicky tvarované. Široké popruhy se nosí primárně tak, že jsou překřížené na zádech, díky čemuž velmi dobře zpevňují záda a rozkládají váhu nošeného dítěte. Klasické popruhy jsou ergonomicky tvarované, čili se velmi dobře přizpůsobují zádům maminky /tatínka.
Nošení dětí v těhotenství
Pokud maminka čeká další děťátko a doma už má jednoho nebo i více drobečků, kteří se ještě rádi nosí, právě nošení na zádech je to pravé, co těhotná žena využije. Pokud se žena rozhodne pro úvaz na záda, nedochází k žádnému tlačení na bříško, takže nošení dětí v těhotenství je taky možné a vhodné. Platí to jak v případe šátku na nošení dětí, tak i v případe ergonomického nosítka.
Úvaz na záda
Existuje několik typů zádových úvazů, jak můžete navázat dítě v šátku na záda. Nejvíce používanými jsou Batoh a Dvojitý Hammock. Zpočátku se jistě každá maminka obává vázat své miminko na zádech, protože se bojí, že dítě spadne. Pokud je to i váš případ, můžete požádat o pomoc s vázáním manžela, nebo třeba kamarádku. Velmi dobrou cestou jak se naučit vázat dítě na záda je zapojit se do skupiny nosících matek, které se setkávají, vzájemně si radí a učí se nové věci. U zádových úvazů platí, že je děláme vždy v předklonu, dokud není děťátko na našich zádech dostatečně napevno. Když se vzpřímíme, dítě nám bude na zádech bezpečně "držet". Podívejme se teď, jak uvázat Dvojitý Hammock.
Dvojitý Hammock
Úvaz na záda Dvojitý Hammock, nebo jinak řečeno Double Hammock, je velmi oblíbeným šátkovým úvazem na záda. Ačkoli zpočátku se může zdát vázání na zádech komplikovanější, věřte, že se i do tohoto způsobu šátkování rychle dostanete. Uvidíte, že to několikrát zkusíte a budete to zvládat, jak se říká, levou zadní :)
Double Hammock návod
Pojďme si nyní říci, jak uvázat Double Hammock krok za krokem.
1. Nájdeme střed šátku a přiložíme ho děťátku na záda.
2. Předkloníme se a děťátko se šátkem si usadíme na záda.
3. Popruhy šátku si dáme přes ramena dopředu.
4. Jednou rukou jistíme dítě pod zadečkem a druhou rukou chytíme oba popruhy a potáhneme je dolů.
5. Stále jsme v předklonu. Oběma rukama vsuneme šátek pod zadeček dítěte, aby se do něj usadilo. Šátek vsuneme od kolínka k druhému kolínku.
6. Opět dítě přidržujeme a zároveň táhneme popruhy šátku, abychom si dali děťátko pěkně natěsno.
7. Jeden popruh si dáme mezi kolena a tak ho přichytíme.
8. Vezmeme zbývající popruh a rozprostřeme ho. Spodní lem přiložíme z vnitřní strany k hornímu lemu, čímž popruh bude jakoby užší a lépe se dotahuje. Pořádně jej dotáhneme a když už na této straně cítíme, že dítě je natěsno, přichytíme si opět popruh mezi kolena, kterýma ho budeme držet, dokud budeme dotahovat druhou stranu.
9. Totéž uděláme i s druhým popruhem, který jsme dosud drželi mezi koleny. Rozprostřeme ho, spodní lem vnitřní stranou přiložíme k hornímu lemu a zatáhneme.
10. Tento popruh nedáme na rameno, ale vedeme pod paží k naší hrudi, kde ho rozprostřeme.
11. Popruh dále vedeme pod druhý popruh, a přes zadeček a záda dítěte, opět šátek dáváme od kolínka ke kolínku.
12. Popruh si dáváme na rameno a současně ho táhneme dopředu, abychom dotáhli děťátko v úvazu.
13. Oba popruhy vedeme pod ruce za záda (pravý popruh pod pravou rukou a opačně), pod zadečkem děťátka popruhy překřížíme a vedeme pod nožičky zpět dopředu, kde je zavážeme na uzel.
Koukněte na videonávod jak uvázat dítě do nosítka na zádech.