Jak léčit ragády
Kojení je krásným okamžikem patřícím pouze mamince a děťátku. Během kojení se děťátko nejen krmí, ale zároveň se mezi matkou a dítětem buduje hluboký vztah a vzájemná důvěra. Avšak kojení pro mnohé ženy znamená nejednou i problém. Děťátko se nechce přisát nebo se neumí přisát, ženě se netvoří dostatek mateřského mléka, nebo se objeví bolestivé ragády. Právě na ně se zaměříme v tomto článku.
Probémy při kojení jménem ragády - Co je to a jak vznikají
Ragády jsou malé trhlinky na bradavkách, které jsou bolestivé. Ragády jsou tedy tržné rány. Vznikají většinou nesprávnou technikou kojení, ale i nesprávnou polohou během kojení. Některé maminky se domnívají, že ragády vznikají tehdy, když žena kojí příliš dlouho, ale není to pravda. Nejčastěji je příčinou vzniku ragád zmiňovaná nevhodná poloha při kojení, zejména, pokud žena sedí ve špatné poloze, například když je vykroucená do strany, když nemá podložené předloktí, na kterém je uloženo děťátko, také mohou ragády vzniknout tehdy, pokud dítě není dostatečně na boku nebo je kojeno v peřince. Riziko vzniku ragád roste, i když matka nepřiloží děťátko bříškem na své bříško nebo dítě matka nepřiloží ústy oproti bradavce. Toto jsou příčiny vzniku bolestivých trhlinek na bradavkách, které dělají z kojení nejednou noční můru.
Častým důsledkem toho, že ragády ženu během kojení bolí, když dítě natahuje bradavku, je, že se matka vzdá a s kojením přestane. Toto však není řešením, protože děťátko mateřské mléko potřebuje a čím déle ho matka bude kojit, tím lépe. Co tedy dělat? Nejlepší je hned od začátku se naučit správné technice kojení, zvolit vždy správnou polohu. Pokud nějaký problém s kojením přetrvává, maminka by neměla váhat obrátit se na odborníka. Je přece lepší problém vyřešit včas, než se zbytečně dlouhodobě trápit.
Máte ragády? Vyzkoušejte tyto tipy
Žádná maminka by neměla s kojením přestat, i když je kvůli trhlinkám v bradavce bolestivé. Prvním krokem na cestě k léčení ragád je odstranit příčinu jejich vzniku. Namístě je poradit se s laktační poradkyní, která mamince pomůže příčinu odhalit a vyvarovat se jí. Může to být například nevhodná poloha během kojení, kterou stačí změnit a problém se vyřeší. Pokud i vás trápí ragády, můžete vyzkoušet tyto naše tipy.
Jak léčit ragády
- Než se poradíte s poradkyní, nepřestávejte s kojením. Dítě nadále kojte.
- Během kojení s ragády je třeba dítě přiložit k prsu tak, aby byla ragáda v koutku úst miminka.
- Nabídněte děťátku jako první ten prs, který vás méně bolí. Pokud by se v důsledku reflexu spustilo mlíčko i z více bolestivého prsu, přiložte děťátko i k němu.
- Bradavku z úst miminka nikdy nevytahujte násilím, protože by mohlo dojít ke zhoršení ragád nebo ke vzniku nových trhlinek. Chcete-li kojení ukončit, vsuňte do koutku pusinky děťátka malíček, čímž povolíte sací podtlak.
- Vystřídejte několik poloh při kojení. Možná zjistíte, že v určité poloze vás kojení nebolí.
- Papírové vložky do podprsenky nepoužívejte, protože se zachycují na bradavku. Ragády vám mohou papírové vložky pouze zhoršit. Místo nich sáhněte raději po kvalitních prsních vložkách.
- V pohodlí domova co nejčastěji dopřejte bradavkám čerstvý vzduch, větrejte je na vzduchu.
- Na ragády používejte čajovníkový olej nebo hojivé mastičky, jako jsou PureLan, Lansinoh, Calcium panthotenicum, Cicaderma, Bepanthen.
Když se ragády nezlepšují
Může se stát, že ragády se nezlepšují a přetrvává bolest. Pokud je to i váš případ, řešením je jeden den, tedy 24 hodin bolavý prs prostě nepoužívat. Dítě kojte pouze z jednoho prsu. Mléko z prsu s bolestivou ragádou si odstříkejte ručně každé tři hodiny. Určitě nepoužívejte odsávačku, pokud vás trápí ragády, protože může nadělat více škody než užitku. Důležité je i to, jak si prsa myjete. V případě ragád na prsou je vhodné prsa mýt maximálně jednou denně. Voda totiž zvykne pokožku vysušovat. Nepoužívejte klasické mýdlo. Když děťátko dopapá, nechte prsa volné, zaschnutí mléka a slin miminka na prsou je normální.
Pokud se ragády dlouho nechtějí zahojit, můžete si zakoupit Multi Mam Compress. Je to hojivý obklad na prsa, který se používá ve formě náplastí. Obklad chrání ragádující bradavky před zánětem a napomáhá jejich hojení, snižuje otoky a chrání i před vznikem infekcí.
Ragády se většinou vyléčí a zahojí během několika dní. Když však k žádnému zlepšení nedochází, případně se problém zhorší, určitě vyhledejte lékaře.