Jak cvičit s dětmi?
Vzpruží tělo i ducha, posilní svaly, odbourá stres a navodí pocit radosti. Cvičení je výbornou prevencí mnohých onemocnění, které nás udržuje v dobré kondici, tak proč ho nezačít budovat už u malých dětí? O tom, že je cvičení je zdravé pro každého člověka, není pochyb. Pohyb je velmi důležitý pro udržování kondice, zdravých a silných svalů a pro celkovou fyzickou, ale i psychickou pohodu. Pokud člověk není vysloveně něčím omezovaný, může cvičit opravdu každý.
Obsah článku
Existují speciální cviky pro těhotné ženy, cviky pro novorozence, cviky pro děti staršího věku, cvičení se věnují vrcholoví sportovci, pro které je pohyb profesí, ale určitý druh sportu vykonává každý, kdo si chce udržet dobré zdraví. Ať už jde o běh, plávání, tenis, fotbal, aerobik, nebo cvičení se zátěží ve fitnescentru
Dětské cviky
Cvičení je velmi důležité i pro děti. Nejlepším způsobem, jak v dětech nastartovat a budovat pozitivní přístup k pohybu, je vlastní příklad. Děti přece velmi rády opakují to, co dělají jejich rodiče. Proto pokud budou vidět, že tatínek nebo maminka pravidelně cvičí, je velmi pravděpodobné, že s cvičením začnou i ony. V ideálním případě by rodiče měli začít cvičit už s novorozencem
Cviky pro novorozence
Odborníci tvrdí, že téměř až polovina miminek se nevyvíjí právě ideálně, co se týká pohybu a potřeb v období jejich pozdějšího vývinu. Objevují se ploché nohy či nesprávné držení těla a z něj pramenící bolesti. Je velmi důležité, aby si rodiče všímali svého miminka a kvality pohybů, které dělá. Už v raném období života kolem čtvrtého a šestého týdně miminka je možné spolehlivě určit, jestli svaly miminka pracují tak, jak by měly. Je dobré, že cvičením je možné miminko nasměrovat správným směrem
Rozcvička miminka
Stejně jako před každým cvičením, i před cvičením s miminkem potřebuje Váš drobeček rozcvičku. I když jde samozřejmě o mnohem mírnější cvičení, než jaké praktikuje kulturista v posilovně, rozcvička je stejně důležitá.
Položte na zem podložku, například karimatku. Na podložku položte miminko zádíčky dolů a klekněte si k jeho nožičkám. Vaše ruce mu jemně přidržujte na bříšku, čímž se svým miminkem získáte potřebný kontakt. Vícekrát mu jemně přejděte rukama od hlavy až k patám (3 - 4x). Následně mu promasírujte všechny končetiny: vezměte do dlaní jeho ručičku a oběma Vašima dlaněmi přecházejte shora dolů-od ramínka k prstíkům. To stejné udělejte i s druhou ručičkou a oběma nožičkama. Na závěr děťátku několikrát jemně promasírujte bříško ve směru hodinových ručiček. Děťátko je po této rozcvičce připravené na další cvičení.
Cviky na rozvoj motoriky dítěte
Toto cvičení je určeno pro dětičky od čtyřech měsíců, nemělo by se dělat dříve. Jako první bod cvičení je důležité, aby si rodič uvědomil, že má cvičit s miminkem takovým tempem, jaké vyhovuje miminku. A teď se podívejme, jak cvičit s miminkem cviky na rozvoj motoriky.
Položte děťátko na podložku tvářičkou k sobě. Klekněte si k jeho nožičkám. Jednou rukou jemně chyťte levou ručičku děťátka, druhou rukou chyťte pravou nožičku děťátka. Opatrně je zvedněte, spojte a zase vraťte na původní místo. Cvik zopakujte čtyřikrát. Po skončení cvičení udělejte „mlýnek“: chodidlo děťátka a dlaň děťátka několikrát otočte přes sebe. Nejdříve na jednu, potom na druhou stranu. Opět několikrát přitáhněte a odtáhněte ručičku a opačnou nožičku děťátka a následně je jemně přidržte na tělíčku děťátka. Celé cvičení zopakujte též s pravou ručičkou a levou nožičkou děťátka.
Cviky na bříško a lepší trávení miminka
I při tomto cvičení platí, že je vhodné pro děti od dovršení čtvrtého měsíce. Položte děťátko na podložku zádíčky dolů a tvářičkou k sobě a klekněte si k jeho nožičkám. Chyťte kolena děťátka a velmi jemně mu je přitlačujte k bříšku.
Několik sekund zůstaňte v poloze s kolínky na bříšku a potom nožičky uvolněte. Zopakujte tři až čtyřikrát. Během tohoto cvičení může docházet ke "zvukovým efektům".
Je to velmi dobré cvičení na uvolnění zaražených větrů.
Dalším cvikem na bříško děťátka je kroužení pokrčenými nožičkami. Kolínka děťátka opatrně přitáhněte k bříšku, podobně jako v předešlém cviku. S takto pokrčenými nožičkami začněte jemně kroužit ve směru hodinových ručiček, čímž budete jemně masírovat miminku bříško. Nakonec s pokrčenými nožičkami jemně otáčejte miminko z jedné strany na druhou.
Jak cvičit s dětmi-tipy na zábavné společné cvičení
Když už Vaše děťátko povyroste, můžete ho zábavnou cestou motivovat k zdravému pohybu v pohodlí domova. Celé cvičení by nemělo trvat více než půlhodinu. Máme pro Vás pár tipů na nenáročné cvičení pro děti od přibližně třech let. Pusťte oblíbenou hudbu a můžete se pustit do cvičení.
- V roli žabky – zadejte dítěti úkol, aby skákalo po místnosti jako žabka a napodobňovalo kvákání.
- Na jedné noze – dítě stojí na jedné noze co nejdéle, jak dokáže. Potom cvik opakuje s druhou nohou
- Lezení
- dítě leze po čtyřech z bodu A do bodu B se "zátěží" na zádech-zátěží může být například tričko nebo plyšák. Pozor, zátěž nesmí spadnout
- Dalším typem lezení je podlézání stolu po čtyřech a následně se dítě zpět plazí po bříšku
- Třetím typem lezení je lezení po čtyřech, ale tak, aby se dítě nedotýkalo země koleny. Takovýmto způsobem leze dopředu i dozadu
- Mírně náročný úkol, ale za zkoušku stojí – dítě kráčí vzpřímeně a na hlavě má položenou knihu.
- Tento cvik můžete cvičit souběžně s dítětem-choďte dokola nejdříve jen po špičkách, potom zase jen po patách.
- Skákaní a současné tleskání rukama.
- Házení míčku-házejte dítěti míček a po pár úspěšných chycení zvětšete vzdálenost mezi vámi.
- Rozložte na podlahu nějaké předměty (hračky, karty, pexeso...) a dítě je musí co nejrychleji posbírat.
- Slalom-rozložte na podlahu polštáře a dítě obíhat kolem nich tak, aby se jich nedotklo.
Při cvičení je důležité, aby se dítě bavilo. Nenuťte ho, když vidíte, že se mu už nechce. Zkuste ho pozitivně motivovat a pokud nezabere ani to, radši cvičení ukončete, aby se nestalo, že dítě začne k pohybu pociťovat odpor