Ergonomická nosítka a ergonomické nošení
Každý, kdo chce svoje miminko nosit v šátku, nebo v nosítku, by si měl uvědomit, že není nošení jako nošení. Co to znamená? Na to, aby bylo nošení nejen praktické, ale především zdravé a prospěšné pro děťátko i rodiče, je velmi důležité zachovat určitá pravidla a kritéria. Jen tak bude nošení správné, tedy přesně takové, jaké má být-ergonomické. Pojďme se tedy spolu podívat na nejdůležitější zásady nošení dětí.
Obsah článku
- Jaké nosítko je ergonomické?
- Pravidlá bezpečného nošení dětí
- Blízkost
- Optimální výška
- Správná poloha nošeného děťátka
- Zádová opěrka
- Pozice děťátka vůči rodiči
- Popruhy
- Rozdělení ergonomických nosítek
- Ergonomický nosič pre novorodenca
- Výběr ergonomického nosítka podle věku dítěte
- Ergonomické šátky na nošení dětí
- Jak si vybrat šátek na nošení dětí
- Délka šátku
- Šátek s délkou 3,2 m
- Šátek s délkou 3,6 m
- Šátek s délkou 4,2 m
- Šátek s délkou 4,6 m
- Šátek s délkou 5,2 m
- Materiál šátku na nošení dětí
Jaké nosítko je ergonomické?
Základním vybavením každého nosítka je bederní pás, zádová opěrka a ramenní popruhy. Dalšími komponenty, které bývají součástí nosítka, případně se dodatečně doobjednávají, jsou kapuce, bryndáčky či kapsička. Na to, aby bylo nošení dítěte v dětském nosítku skutečně ergonomické, je ale potřeba víc než jen základní výbava. Klíčovým je provedení nosítka, tedy to, jak je nosítko navrženo a jak je vyrobeno. Všechny části nosítka musí zaručovat zdravotní přínos pro nošené děťátko a zároveň komfort pro dítě i rodiče. To, jaké možnosti nošení nabízí, je rozhodujícím faktorem při posuzování, zda je ergonomické, nebo ne. Pojďme se tedy podívat blíže na základní pravidla nošení dětí.
Pravidlá bezpečného nošení dětí
1. Blízkost
Děťátko má být v ergonomickém nosítku nebo ergonomickém šátku těsně blízko rodiče – ne však příliš. Tato blízkost zabraňuje padání děťátka na jednu, nebo druhou stranu, stejně tak jako přepadávání hlavičky. Vždy si dobře utáhněte bederní pás i ramenní popruhy.
2. Optimální výška
Zjistit, jestli máte děťátko navázáno dostatečně vysoko, je jednoduché. Mělo by být tak vysoko, abyste mu mohli dát bez problémů pusu na čelíčko
3. Správná poloha nošeného děťátka
Děťátko musí mít vždy v šátku nebo v nosítku podepřená záda, je důležité zachovat jeho přirozené zakřivení. Zároveň je nutné kontrolovat děťátko, aby se mu brada nedotýkala hrudníku-tehdy totiž dochází ke ztížení dýchání. Správná ergonomická poloha se označuje písmenem „M“, to znamená, že děťátko sedí v šátku nebo v ergo nosítku na široko, má obě kolínka podepřená a jsou o trošku výše, než jeho zadeček – takovýto sed připomíná písmenko M, jak můžete vidět na obrázku
4. Zádová opěrka
Je velmi důležité, aby zádová opěrka správně podepírala tělo děťátka. Nesmí být ani příliš malá, ale ani velká, aby v ní děťátko nebylo „utopené“. Výbornou možností, kterou nabízí naše rostoucí nosítka, je nastavování šířky a výšky zádové opěrky přesně na míru děťátka. Všechny Be Lenka nosítka mají zároveň vyvýšenou zádovou opěrku pro ještě efektivnější podporu zad a hlavičky
5. Pozice děťátka vůči rodiči
Rozlišit ergonomické nosítko od neergonomického můžete už na první pohled. Kromě toho, jak jsou v nosítku podepřené nožky děťátka a jak je v něm celkově uložené, hraje významnou roli též to, jak je dítě v nosítku otočeno. V každém ergonomickém nosítku je dítě otočené tváří k rodiči. V neergonomickém nosítku (klokanka) má dítě nohy volně spuštěné a je k rodiči obráceno zády. Všechny Be Lenka nosítka jsou ergonomická a doporučována odborníky z řad pediatrů a ortopedů
6. Popruhy
Ergonomičnost nosítka ovlivňují i ramenní popruhy. Ty totiž neplní pouze nosící funkci, ale ve velké míře se podílí na celkovém komfortu při nošení. Možná máte zkušenost, že při zkoušení nosítka Vám překážely právě popruhy – maminky nám nejčastěji říkají, že jim na nosítku, které mají doma, překáží přílišné vypolstrování popruhů, kvůli čemuž jsou popruhy tlusté a nepohodlné. Právě proto se s ničím takovým u nosítek Be Lenka nesetkáte ? Ramenní popruhy našich nosítek vyhotovujeme klasické (u nerostoucích) a široké mírně polstrované (u rostoucích). Polstrování je navrženo tak, aby bylo efektivní, funkční a zároveň velmi pohodlné. Kromě toho se díky možnosti křížení popruhů váha nošeného miminka lépe a rovnoměrněji rozloží, díky čemuž je nošení pohodlné i v případě většího a těžšího děťátka.
Rozdělení ergonomických nosítek
Dětská nosítka rozdělujeme v první řadě na rostoucí a nerostoucí. Při výběru je hlavním rozhodujícím faktorem věk děťátka, jeho hmotnost a výška. Nosítka dále rozlišujeme na látková a šátková nosítka-látková jsou vyrobena z látky a šátková ze šátku na nošení dětí. V naší nabídce najdete pouze šátková ergonomická nosítka zhotovená z vysoce kvalitních Lenka šátků, a z dalších designově pestrých šátků. Tato nosítka ještě můžeme rozdělit na celošátkové a podšité. Podšité znamená, že nosítko není vyrobeno celé z šátku, ale z vnitřní strany je podšito látkou. Podšití se využívá ke zhotovení nosítka, když nemáte dostatek šátku pro jeho ušití, případně při těžších dětech ke zpevnění nosítka.
Při výběru vhodného nosítka pro Vaše dítě je důležité odrazit se od toho, jak budete dětské ergonomické nosítko nejčastěji používat. Budete v něm děťátko nosit každý den od rána do večera, případně nepřetržitě více hodin? Nebo hledáte spíše nosítko na procházku či krátké přesuny z domu do obchodu a podobně? Případně-máte zájem o ergonomické nosítko pro novorozence, či ergonomické nosítko pro kojence, ve kterém se bude nosit Vaše miminko i když už trošku povyroste? Vždy je dobré si nejdříve odpovědět na tyto otázky, čímž se Vám při výběru sníží okruh nosítek, ze kterých si už lépe dovedete vybrat to správné.
Ergonomické nosítko pro novorozence
Rodičům, kteří jsou už během těhotenství rozhodnutí, že své dítě začnou nosit hned od narození a budou ho nosit do té doby, dokud o to bude miminko projevovat zájem, bude určitě nejvíce vyhovovat nosítko, které je vhodné na poloviční, či celé nosící období, a které je vyrobeno tak, že zaručuje maximální pohodlí i při nošení většího dítěte, které je už samozřejmě i těžší. Ideálním řešením je v tomto případě rostoucí nosítko, protože je to nosítko, které mohou rodiče nastavovat přesně na míru miminka v každém stádiu jeho růstového vývoje. Nosítko tedy roste společně s děťátkem, což je obrovská výhoda, protože dítě z nosítka zkrátka tak brzy nevyroste ?
Dále je velmi nutné u nosítka, které má sloužit k dlouhodobému nošení, aby nosítko rovnoměrně rozkládalo váhu nošeného miminka, zvláště tehdy, když už nosíte těžší dítě. Doporučujeme šátkové nosítko se širokými ramenními popruhy. Ty jsou totiž primárně určeny ke kříženému zapínání (popruhy se na zádech překříží a zapnou se do opačné přezky – levý popruh do pravé přezky a pravý popruh do levé přezky). Díky tomu se hmotnost nošeného dítěte rozloží opravdu rovnoměrně, čímž nedochází k jednostrannému zatěžování zad rodiče. Zároveň tím, že jsou popruhy široké, velmi dobře zpevňují záda maminky nebo tatínka. Nosítko je tak pohodlné nejen pro miminko, ale i pro jeho rodiče. Ergonomická nosítka pro nejmenší děti od tří měsíců (nebo od velikosti 62) jsou rostoucí nosítka Lenka rostoucí 1, která slouží do věku přibližně 18 měsíců, a ergonomické nosítko Lenka 4ever, které je vhodné pro děti až do věku přibližně 3 let. Samozřejmě všechno záleží na velikosti děťátka, protože to, jak dítě roste, je skutečně velmi individuální. Ne všem dětem v tomto spodním hraničním věku jsou nosítka Lenka dobrá, některým dvou až třem měsíčním dětičkám ještě může být nosítko velké. Přichází k nám maminky s dětmi v tomto věku, kterým nosítko Lenka 4ever či rostoucí 1 sedí úplně dokonale, ale setkali jsme se i s tím, že bylo miminku nosítko ještě velké. Proto u našich nosítek uvádíme, že jsou vhodné od přibližně 3 měsíců, neboť tehdy už nosítko sedne snad každému miminku ? Vždy je tedy nejlepší nosítko vyzkoušet, k čemuž Vám může velmi dobře posloužit i naše půjčovna.
Výběr ergonomického nosítka podle věku dítěte
Věk děťátka je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru správného nosítka. Slovenská ergonomická nosítka Lenka jsou vyrobena ve více velikostech, aby si každý rodič mohl vybrat nosítko, které bude nejvíce vyhovovat jemu i miminku. Každý typ nosítka Lenka je určený pro jinou věkovou kategorii. Důležité je vybrat si nosítko podle toho, jak staré je Vaše miminko nyní, ne kolik mu bude například za 5 měsíců. Pokud byste si totiž řekli, že svému miminku koupíte větší nosítko, aby bylo dobré i řekněme za těch 5 měsíců, mohlo by se stát, že poté, co nosítko koupíte, zjistíte, že je nosítku dítěti ještě velké. No a kvůli tomu by nebyla zachována správná poloha v nosítku. Pokud bude dítě sedět v příliš velkém, nebo v příliš malém nosítku, nedocílíte správnou „M“ polohu a správného podsazení, protože nosítko nebude děťátku podepírat obě kolínka.
Jakou tedy zvolit velikost nosítka pro děťátko? Pokud chcete nosit dlouhodobě, nejrozumnější volbou je rostoucí nosítko, protože výšku i šířku jeho zádové opěrky můžete nastavovat podle velikosti Vašeho miminka, podle toho, jak momentálně potřebujete. Díky tomu je možné nosit v jednom nosítku malinkaté miminko a postupně jak roste mu přizpůsobovat šířku zádové opěrky nosítka přesně na míru. Rodič má tak jistotu, že bude vždy zachována správná ergonomická poloha při nošení dítěte. Pokud víte, že budete své dítě nosit jen určitou dobu, případně jen na rychlé přesuny, můžete sáhnout po nerostoucí verzi nosítka Lenka, která je podle věku a konfekční velikosti dítěte rozdělená na standard, meziverzi a toddler. Pro lepší přehled jsme shrnuli jednotlivé parametry v tabulce:
Věk dítěte | Konfekční velikost | Šířka nosítka | Výška nosítka | |
Toddler | 18 měsíců– 3,5 roka | 86 – 102 | 45 cm | 50 cm |
4ever / 4ever Neo | cca 3 měsíce – cca 3 roky | 62 / 68 – 104 | 20 – 41 cm | 36–50 cm |
Mini | od narození - cca do 1,5 roka | 72 | 13 - 35 cm | 44 cm |
Ergonomické šátky na nošení dětí
Šátky na nošení dětí jsou oblíbenou nosící pomůckou, a i když se na první pohled může zdát, že je vázání šátku na nošení dětí komplikované, není tomu tak. Některé maminky-začátečnice se bojí, jestli budou umět správně navázat šátek, aby svému děťátku neublížily a aby zachovaly všechny zásady nošení dětí. Šátkování se ale není třeba bát, po pár pokusech se už z každého stane profesionál ? A kromě toho, už po prvním navázání se určitě do nošení zamilujete. Pokud ne pro praktičnost, kterou nošení samo o sobě přináší, tak určitě pro všechny ty nádherné designy šátků.
Jak si vybrat šátek na nošení dětí
Při výběru vhodného šátku je potřeba řídit se určitými zásadami. Směrodatnými údaji jsou délka šátku, gramáž a materiál. Délka šátku se vybírá podle konfekční velikosti oblečení, které nosíte. Gramáž udává tloušťku šátku a hustotu tkaní, je to hmotnost v gramech na metr čtvereční. Podle toho, jakou má šátek gramáž, jej můžeme zařadit mezi tenké, střední, nebo tlusté. Gramáž tedy vyjadřuje i nosnost šátku
Délka šátku
Je důležité vybrat si správnou velikost šátku, aby se Vám dobře vázal, a aby se nestalo, že bude šátek zbytečně krátký, nebo příliš dlouhý. Ideální je pořídit si univerzální velikost, to znamená šátek, se kterým zvládnete všechny základní úvazy. Velikost šátku se udává v číslech (velikost 2, velikost 3…), nebo jako délka v metrech.
Délku šátku si vybírejte podle své konfekční velikosti. Pokud nosíte velikost oblečení 34-36, je pro Vás vhodná velikost šátku 5 (4,2m). Pro velikost 38-42 je vhodný šátek s délkou 4,6m. Pokud je Vaše konfekční velikost 44 a více, vyberte si šátek s délkou 5,2m. Toto je základním principem výběru šátku na nošení dítěte. Samozřejmě můžete šáhnout i po kratším šátku, který využijete jako jednoduchého praktického pomocníka na rychlé uvázání Vašeho miminka při krátkém přesunu a podobně. Pojďme se na jednotlivé velikosti podívat blíže.
Šátek s délkou 3,2m
Jinak řečeno velikost 3. Vzhledem k tomu, že je tento šátek poměrně krátký, používá se na rychlé boční nebo zádové úvazy jako jednoduchý batoh, kříž s kapsou uvnitř s uzlem pod zadečkem či coolest hip cross carry.
Šátek s délkou 3,6m
Jde o velikost 4, která je vhodná pro maminky s konfekční velikostí XXS. Tím poslouží jako základní šátek na úvaz kříž s kapsou vevnitř. Tento šátek využijete spíše na boční a zádové úvazy, úvaz dvojitý kříž, klokan, zádový úvaz Double Hammock bez uzlu. Délka 3,6m je praktickou velikostí na nošení venku, protože její cípy nejsou příliš dlouhé
Šátek s délkou 4,2m
Velikost 5, tedy šátek dlouhý 4,2m, je vhodný pro štíhlejší postavy s konfekční velikostí 34-36. Je to šátek vhodný na nošení dítěte v základních i náročnějších úvazech.
Šátek s délkou 4,6m
Tento šátek je univerzální velikostí pro ženy s konfekční velikostí 38-42 a pro muže s konfekční velikostí do 50. Zároveň je univerzální i v případě, že se partneři při nošení miminka střídají. S tímto šátkem pohodlně navážete všechny typy úvazů.
Šátek s délkou 5,2m
Jde o velikost 7. Je vhodný pro ženy, které nosí oblečení s velikostí 44 a více a pro muže s konfekční velikostí 52 a více. Tento šátek plnohodnotně poslouží pro všechny úvazy.
Materiál šátku na nošení dětí
Základním materiálem při výrobě šátků na nošení dětí je kvalitní organická bavlna. Jde o nejčastěji používaný materiál. Šátky na nošení dětí se vyrábí buď celobavlněné, tedy jsou utkané ze 100% bavlny, nebo se k bavlně přidávají různé příměsi. Jde o funkční materiály, které dodávají šátkům speciální vlastnosti jako vzdušnost, vyšší nosnost či termoregulační vlastnosti.
Šátky Lenka jsou díky kvalitě použitého materiálu, stejně jako díky své gramáži, ideální nejen na navázání děťátka, ale rovněž i k ušití dětského nosítka. Lenka šátky jsou vyráběny na Slovensku.