Co je to rebozo?
Možná jste se už setkali s pojmem rebozo, slyšeli jste, jak si o něm povídají ženy vedle Vás v autobuse, nebo maminky v parku na lavičce, narazili jste na něj na internetu, v nějaké moudré knize, nebo jste ho pochytili na podpůrném setkání nosících maminek. Slovo Rebozo se u nás používá stále víc. O co teda jde?
Obsah článku
Rebozo - nápad z Mexika
Rebozo je tradiční mexický šátek, který už po staletí používají ženy v Mexiku a Jižní Americe. Rebozo má širokou škálu využití. Původně se používalo jako šál kolem krku, nebo šátek na hlavu, ale postupně ženy v tomto šátku našly pomocníka i na nošení dětí, na podepření bříška během těhotenství, používaly jej při rozličných relaxačních technikách, při cvičení, ale i během komplikovanějšího porodu.
Dnes Rebozo velmi často používají porodní asistentky a duly nejen v Americe, ale po celém světě, a to právě díky širokospektrálnímu využití tohoto šátku. Rebozo je oblíbené i v těhotenství, především jako pomůcka při relaxaci a při vhodném těhotenském cvičení.
Jak vypadá Rebozo
Rebozo je ručně tkaný šál nebo šátek, materiál na tkaní se používá buď 100% bavlna, nebo i příměsi. Rebozo je dnes dostupné v různých barevných provedeních. Většinou jde o jedno-dvou barevné šátky se vzorem, který je umístěný buď jen na koncích šátku, nebo i na celé ploše. Vzor je typický mexický (indiánský).
Rebozo na nošení dětí
Ve většině případů je Rebozo široké kolem 65 cm, délky jsou různé: 1,8m až po 2,7m. Vzhledem k tomu, že jde o krátký šátek, při nošení dětí se používá při úvazech s krátkým šátkem, jako Rebozo na záda, Rebozo na bok s posuvným uzlem, Double Rebozo.
Rebozo v těhotenství
I když se šátek na nošení dětí, jak už z názvu vyplívá, používá především na nošení dětí, s oblibou jej používají i těhotné ženy, především tak, že si ním převáží a zpevní své těžké bříško. Rebozo se používá velmi často i při cvičení. Pro začátek chceme zdůraznit, že je cvičení s Rebozem v těhotenství úplně bezpečné, a to jak na začátku těhotenství, tak i v jeho pokročilém stádiu.
Díky technice cvičení s Rebozem se děťátku v bříšku pomáhá najít správná poloha-optimální během porodu. Cvičení přináší i úlevu od bolesti, především v pánevní a bederní oblasti. Ideální je cvičit s Rebozem během těhotenství jednou týdně. V období před porodem může nastávající maminka zvýšit frekvenci cvičení a provádět ho i denně, samozřejmě podle vlastních pocitů a potřeb.
Jak Rebozo "funguje"
Rebozo cvičení nebo Rebozo masáž se zakládá na jemných pohybech, kolísaní a na strečinku. Jde o techniku používanou během celého období těhotenství, ale i po porodu. Díky jemným kývavým pohybům Reboza se velmi efektivně uvolňuje napětí v těle, žena pociťuje pocit příjemné lehkosti ve svém těle, vyplavují se hormony štěstí. Mírné pohupovaní velmi příznivě ovlivňuje i miminko v bříšku. Technikou Rebozo se žena energeticky otvírá, povzbuzuje se krevní oběh a celé tělo se dostává do harmonie. Odstraňuje se bolest hlavy, pocit těžkých nohou, otoky.
Rebozo - postup
Cvičení se vždy účastní těhotná žena (cvičící) a někdo, kdo jí asistuje. Asistující osobou by měl být odborník, který techniky Rebozo ovládá. Představíme si jedno z relaxačních a polohovacích cvičení se šátkem Rebozo.
- Rebozo rozprostřete na zem. Delší kraje šátku zahněte (trošku).
- Žena si klekne na kolena a středovou část šátku si rozprostře na celé bříško.
- Asistent stojí za ženou a drží koncové časti šátku.
- Žena položí dlaně na zem, takže je na všech čtyřech.
- Asistent velmi jemnými krátkými pohyby šátku kolíbá bříško. Tělo ženy se nesmí hýbat, Pouze její bříško se má mírně kolíbat.
Proč je Rebozo v těhotenství tak oblíbené?
Důvodů je více:
- Díky šátku si může žena zpevňovat bříško, jakmile „vykoukne“ a tím předcházet bolestem zad.
- Správnou technikou použití šátku je možné ovlivnit polohu dítěte v bříšku a natočit ho tak, aby bylo v nejideálnější poloze potřebné k porodu.
- Cvičení s Rebozem pomáhá při bolestech v oblasti podbřišku, v bederní a pánevní oblasti během celého těhotenství
- Používá se na relaxaci a uvolnění celého těla.