Cítíte bolest chodidla? Co ji způsobuje a co pomáhá.
V minulosti chodili lidé bosí, zima nezima, sucho, déšť. Dnes si to už jen těžko dovedeme představit. A ještě těžší je projít se po ulici a nenakouknout toužebně do výkladů obuvi a neobdivovat všechny ty designové a moderní kousky, které bychom chtěli mít všechny doma. Bohužel ale mnohokrát dáváme přednost kvantitě před kvalitou.
Aktualizovano 26.9.2023
Obsah článku
- Proč mě bolí chodidlo?
- Místa, na kterých bolí chodidlo
- Okamžité varovné signály - Short-term effects
- Mozoly
- Kuří oka
- Zarůstající nehty
- Mykózy – Onchomykóza a Atletická noha
- Když se ignorují varovné signály - Long-term effects
- Spadlá klenba
- Hallux valgus – vbočený palec a kladívkové prsty
- Patní ostruha a hrbol na patě
- Bolesti páteře a špatné držení těla
- Bolesti kloubů
- Problémy je nutné řešit v začátcích
- Barefoot jako prevence
- Barefoot boty
Proč mě bolí chodidlo?
Nekvalitní, levná obuv (hlavně ať máme co nejvíc módních párů v botníku, ne?) dokáže udělat pořádnou paseku. Trápí Vás bolest páteře? Bolest chodidla? Hallux? Neustále se vracející mozoly nebo problém s nehty a mykózami? Zkoušeli jste už kdeco, ale ne a ne se toho zbavit? Mnoho zdravotních problémů má na svědomí nevhodně zvolená nebo nekvalitní obuv. Pojďme se blíže podívat na problémy, které mohou nastat, pokud výběru bot nevěnujeme dostatečnou pozornost
Místa, na kterých bolí chodidlo
Chodidlo je malý mechanický zázrak. Skládá se z 26 kostiček, 3O kloubů a více než 100 svalů, úponů a šlach. Všechny spolu navzájem spolupracují, aby nás mohly nést, kam si zažádáme. Úžasné, ne? Bolest může zasáhnout kteroukoliv část chodidla. Bolet může pata, klenba, můžeme zažít bolest prstů, chodidla zespodu, či dokonce bolest páteře kvůli problémům s chodidly! Bolest můžeme pociťovat při chůzi, ale i v klidu. Může být mírná, ale může se stupňovat až do bodu, kdy každý krok bude utrpením. Co tedy za problémy stojí a čeho si všímat?
Okamžité varovné signály - Short-term effects
Problémy způsobující bolest chodidla, které se dostaví téměř okamžitě po obutí nekvalitní a špatně padnoucí obuvi. Slouží jako zdvižený prst, že něco není v pořádku a někde se stala chyba. Které to jsou?
Mozoly
Mozol (callus) vzniká jako reakce na dlouhodobé mechanické působení (tření a tlak) na kůži. Pokud se pokožka nohy tře o botu, která je úzká nebo malá, dochází k podráždění a zápalu. Pokožka zčervená, opuchne, bolí, a nakonec se na místě vytvoří vodnatý puchýř – mozol. I když se to nezdá, úkolem mozolu je chránit pokožku před dalším mechanickým poškozením. Protože je ale chodidlo protkané množstvím nervových zakončení (víc jich mají jen rty a bříška prstů), mozoly bývají bolestivé a velmi nepříjemné. Naštěstí se ale tvorbě mozolů dá úspěšně vyhnout. Důležité je držet nohu v suchu, tedy vybírat boty, které dýchají. V neposlední řadě je nutné zvolit vhodnou velikost obuvi, aby nedocházelo ke zbytečnému tření. Jak si správně změřit velikost nohy najdete i v našem článku.
Kuří oka
Kuří oko (clavus) je ohraničené zhrubnutí pokožky, se středově zvýrazněným ložiskem ztvrdnuté suché kůže. Vznikají dlouhodobým působením tlaku na kost, nebo kloub na noze. Kuří oka, podobně jako mozoly, mají za úkol chránit namáhanou oblast nohy před dalším mechanickým poškozením. Kuří oka mohou být tvrdá nebo měkká, pokud se nachází mezi prsty na nohou, mohou i mokvat. Někdy mohou dokonce obsahovat krevní vlásečnice a nervová zakončení. Tehdy umí být extra citlivá a není tak jednoduché se jich zbavit. Za kuřími oky můžeme hledat obuv, která vytváří v určitých oblastech nadměrný tlak na pokožku, nebo právě naopak, obuv, která je příliš volná, nohu nedrží, a chodidlo v ní tedy „plave“ a odírá se.
Zarůstající nehty
Noční můrou každého, kdo s tím měl už co dočinění, jsou zarůstající nehty. Zarostlý nehet (onychokrypóza) je jedním z nejčastěji se vyskytujících problémů nohou. Hlavní příčinou je moc těsná obuv, malé číslo bot (vytvářející tlak vepředu na nehet) v kombinaci s nesprávnou technikou střihání nehtů. Velmi se Vám líbí jeden model bot, ale nemají Vaše číslo? Tvrdí Vám v obuvi, že se bota roztáhne? Bum a je založeno na problém. Neléčený zarostlý nehet se může škaredě zanítit, přidružit se může i plíseň (o tom více dále v článku) a Vám nezbyde nic jiného, než svěřit problém do rukou chirurgovi. Au. Jak se tomu vyhnout? Věnovat výběru obuvi náležitou pozornost, zvolit správné číslo a dopřát si kvalitní pedikúru, i doma. Nehty na nohou nestříhejte příliš nakrátko a vždy do rovna.
Mykózy – Onchomykóza a Atletická noha
Jak jsme už říkali u problémů s nehty, k samotnému zarostlému nehtu se může přidružit i plíseň. Nehtová mykóza (onchomykóza) je chronická infekce způsobená mikroskopickými houbami. Léčí se lokálně. Mykóza trápí v průměru 2-8 % lidí.
Mykóza kůže noh, tzv. Atletická noha, je taktéž způsobena houbami. Ty napadají kůži na nohou, nejvíce v záhybech mezi prsty. Odtud se může rozšířit na nehty a ruce.
Mykotické onemocnění je provázeno palčivým svěděním. Naštěstí však dobře reaguje na léčbu, takže se jej dá poměrně lehko zbavit. Je však nutné říct, že se mykotická onemocnění rády vrací. Vlhké prostředí je živnou půdou pro plísně, takže pokud se jim chcete vyhnout, dbejte na to, aby byla Vaše obuv prodyšná a pravidelně ji větrejte. Mechanické poškození chodidla, zarůstající nehet a otevřené rány jsou rovněž vstupní branou pro infekce a plísně, proto volte obuv, která Vám bude správně sedět, noha se v ní nebude odírat a bude v ní moct dýchat. Pozor i na sauny a veřejné sprchy a bazény, tam vždy noste ochrannou obuv.
Když se ignorují varovné signály - Long-term effects
„Když ty lodičky jsou takové pěkné, vždyť ty mozoly se zahojí.“ „Teď tlačí, ale určitě se časem roztáhnou.“ „Sice jsou nepohodlné, ale když v nich mám tak pěkné nohy…“ Toto si určitě říkala někdy nejedna z nás. A kdyby jen jednou, že? ? Pokud ale budeme dlouhodobě ignorovat výše uvedené varovné signály, můžeme dopadnout mnohem hůř. Jak? Čtěte dál
Spadlá klenba
Správně formovaná podélná a příčná klenba dokonale kopíruje terén, po kterém chodíme, a informuje o jeho struktuře a nerovnostech centrální nervový systém. Pokud je příčná nebo podélná klenba spadlá, svoji funkci si neplní stoprocentně, a navíc způsobuje bolest a diskomfort. Klenbu drží pohromadě svaly a šlachy. Geneticky jsme přizpůsobeni k tomu, abychom naboso chodili po tvrdém nerovnoměrném povrchu, při čemž se svaly a šlachy rovnoměrně namáhají. Nakolik ale dnes většina lidí chodí v těsné obuvi, která má často fixovanou podporu chodidla (stélka s vystoupenou klenbou) a po rovném povrchu, chodidlo se nezatěžuje rovnoměrně, přetěžují se jeho jednotlivé části (například část prstová v botách na podpatku) a problémy jsou na světě. Nerovnoměrné zatížení chodidla, přetěžování svalů na zadní straně nohy a Achillové šlachy způsobují spadnutí klenby. To všechno, a ještě víc, díky nevhodné obuvi
Hallux valgus - vbočený palec a kladívkové prsty
Hallux je deformita kloubu palce na noze. Určitě jste si všimli, že někteří lidé mají při kořenu palce, resp. i malíčku, jakýsi výběžek, případně je jejich palec vykřivený směrem k ostatním prstům. Toto poškození kloubu vzniká při nošení obuvi s úzkou špičkou, když palec nemůže být ve svém přirozeném postavení a je tlačený dovnitř. K halluxu může dojít i při spadnutí klenby. Své hraje i genetická predispozice. Obuv a přetěžování či zranění, udělá zbytek. Neléčený hallux vede až k deformaci prstů (kladívkové prsty – digitus hammatus) a patologické přestavbě chodidla.
Hallux se léčí neoperačně pomocí různých ochranných vložek a narovnávačů. Bohužel je v hodně případech hallux bolestivý a musí se odstranit chirurgicky. Hojení je poměrně zdlouhavé a není moc příjemné. Halluxu se dá poměrně úspěšně vyhnout volnou obuvi, která neutlačuje prsty a poskytuje jim dostatek prostoru k volnému pohybu. Takovou obuví je například barefoot z dílny Be Lenka.
Patní ostruha a hrbol na patě
Připadá Vám každý krok jako dosednutí na kopu jehel? Máte bolesti na ploše paty nebo na jejím vnitřním okraji? Omezuje Vás bolest při chůzi, sportu, a dokonce při nečinnosti v noci? Může Vás trápit patní ostruha. Co to je? Patní ostruha je kostní výrůstek na patě, který vzniká jako následek tahu tkání, které se na tento výběžek upínají. Patní ostruha trápí zhruba 15% lidí (převážně ve středním věku). Co za ní stojí? Opakovaná a dlouhodobá zátěž nohy, nevhodná obuv, deformity chodidla, úrazy či revmatické onemocnění. Patní ostruha se řeší většinou konzervativně – fyzioterapií, lokálními injekcemi kortikosteroidů, ultrazvukem či laserem. Hrbol na patě je častým problémem hlavně teenagerů, kteří ještě nemají dokončený vývoj kostí v chodidle.
Tlak a tření „nedospělé“ kosti paty způsobuje nadměrnou produkci kostního tkaniva a tím pádem se vytvoří hrbol. Většinou je za tímto problémem potřeba hledat problém s plochou nohou nebo nošení vysokých podpatků v raném věku.
Bolesti páteře a špatné držení těla
Za bolestí zad se může skrývat kdeco. Špatně zvolené boty mohou být jednou z příčin toho, proč Vás bolí záda. Především boty na vysokém podpatku přetěžují bederní (lumbální) část páteře a tím ovlivňují držení těla. Pokud Vás bolí záda, neváhejte a zajděte k lékaři nebo k dobrému fyzioterapeutovi. Není nic horší, než když Vám bolest brání plnohodnotně žít a užívat si každodenní radosti
Bolesti kloubů
Dlouhodobé přetěžování chodidel v nesprávné a nekvalitní obuvi může vést až ke vzniku artritidy a bolesti kolen. Především pokud trápíme nohy dlouhodobým nošením extra vysokých podpatků. Nohy ve vysokánských lodičkách sice vypadají sexy, ale stojí za to riskovat naše zdraví? Vždyť máme jen jedno. Neříkáme, že se svých krásných bot máte nadobro vzdát, ale je nutné zvážit kdy a jak často je budete mít obuté a vyvážit jejich nošení správnou, ideálně barefootovou obuví. Ve všem je třeba hledat balanc
Problémy je nutné řešit v začátcích
Pokud Vás trápí některý z výše uvedených problémů, je nejvyšší čas ho řešit pěkně „od podlahy“ (doslova). A to koupí správné a kvalitní obuvi. Tady více než kdekoliv jinde platí pravidlo, že problém je nutné řešit v začátcích, dříve než přeroste v něco vážnějšího. Tedy, pokud Vám boty vždy udělají mozol, nebudou pro Vaši nohu vhodné, a je lepší se poohlédnout po jiném páru. V neposlední řadě je důležité s chodidlem cvičit, pokud Vás trápí hallux, spadlá klenba či bolest chodidla nebo páteře. Obraťte se na dobrého fyzioterapeuta, který Vám nohu prohlédne a navrhne správné cviky.
„Mrtvé“ noze, která dlouhodobě trpěla ve špatné obuvi totiž samotná výměna bot úplně nepomůže. Musí být zkombinovaná s cvičením. Pokud máte problém s mozoly, kuřími oky nebo mykózami, navštivte lékaře nebo si dejte poradit v lékárně. Nestyďte se Vaše problémy řešit s odborníky
Barefoot jako prevence
Velkou pomocí jsou malá denní cvičení, která pomáhají s funkčností našich chodidel. Oblíbenou pomůckou je například tenisový míček, případně “masážní ježek”. Díky této cenově dostupné pomůcce si můžete každý den pár minut promasírovat celé chodidlo od paty až ke špičce. Podpoříte tak prokrvení chodidla, což současně působí i jako prevence proti plantární fasciitidě. Je dokonce možné, že se prokrvení paty podepíše i na úlevě v oblasti achillovy paty. Efektivní je i roztahování prstů do stran, zvedání palce nahoru při zakotvení ostatních prstů do podložky a též masáž chodidla. Stačí najít tuhá, bolavá místa a stlačovat je pár minut denně. Výsledky se dostaví rychleji, než byste si mysleli.
Více lehkých a účinných cviků naleznete také na našem instagramovém profilu Be Lenka.
Jak už jsme psali výše, člověk je geneticky přizpůsobený k chůzi naboso, kdy se rovnoměrně zatěžuje celé chodidlo a noha. Standardní obuv to zabezpečit nedokáže kvůli tloušťce podrážky, výstelkám podpírající klenbu či kvůli podpatku. Naštěstí se však stále více populární stává barefoot obuv, která dokonale imituje bosou chůzi. Ptáte se, co je barefoot a jaké vlastnosti má tato obuv?
Barefoot je úplně odlišný typ bot v porovnaní s běžnou obuví. Liší se především v těchto bodech:
- Podrážka je ohebná a velmi tenká, tloušťka nepřesahuje 6mm. Taková podrážka zabezpečuje chodidlům kontakt s povrchem, tedy imituje chůzi naboso.
- Zero drop, neboli nulový rozdíl mezi patou a špičkou
- Široká špička bot, která zabezpečuje dostatek prostoru pro nohu. Bota nesmí obrys chodidla těsně kopírovat.
- Barefoot boty jsou lehké a bez klenby
A jaké zdravotní benefity barefoot obuv přináší?
- Posilněné svaly a silné, zdravé nohy
- Pomáhá odstranit bolest
- Psychická pohoda a radost
- Stimulace nervových zakončení na chodidle
- Zlepšuje rovnováhu
Be Lenka barefoot boty
Všechno začalo nosítky a šátky na nošení dětí a pokračuje to i barefoot boty. Žiliňanka Lenka jednoduše ví, co je pro lidi dobré a prospěšné a chce jim to nabídnout. Be Lenka barefoot boty jsou šité z kvalitní kůže (ve svém sortimentu má i boty, které ocení i vegani), které se dokonale přizpůsobí každému chodidlu. Vnitřek bot je bavlněný, podrážka je z vysoce odolné gumy, která je zároveň neuvěřitelně ohebná a flexibilní. Boty jsou rozšířené v přední části a nabízí prstům na noze ideální prostor, aby mohly být ve své přirozené poloze, neutlačované z žádné strany. Zapínání bot je velmi rychlé a jednoduché, boty si nemusíte s každým vyzutím znovu nastavovat a zapínat. Spona na zapínání má totiž regulovatelnou šířku, kterou je možné nastavit přesně podle potřeby a obsahuje integrovanou gumičku, která se efektivně natáhne/stáhne. Když si tedy botu jdete opět obout, stačí jen vsunout nohu do už zapnuté boty, protože gumička se při obouvání natáhne a následně Vám bude nohu pěkně v botě držet. V aktuální nabídce má Be Lenka i zimní barefoot obuv, která Vás dokonale zahřeje merinem, udrží Vaši nohu v suchu a ještě při tom budete vypadat skvěle, stylově a originálně! Co víc si už člověk může přát?
Nohy nás nosí celý den, díky nim se dostaneme tam, kam chceme či potřebujeme. Jejich zdraví ovlivňuje celé naše bytí. Pokud máme v nepohodlí a v nepořádku nohy, můžeme čekat, že se to odrazí i někde jinde. Proto je nutné o zdraví našich noh dbát, dopřát jim zaslouženou péči a komfort a ony se nám na oplátku odvděčí, že nás budou bez bolesti a s radostí nosit po světě.
Velkou pomocí jsou malá denní cvičení, která pomáhají s funkčností našich chodidel. Oblíbenou pomůckou je například tenisový míček, případně “masážní ježek”. Díky této cenově dostupné pomůcce si můžete každý den pár minut promasírovat celé chodidlo od paty až ke špičce. Podpoříte tak prokrvení chodidla, což současně působí i jako prevence proti plantární fasciitidě. Je dokonce možné, že se prokrvení paty podepíše i na úlevě v oblasti achillovy paty. Efektivní je i roztahování prstů do stran, zvedání palce nahoru při zakotvení ostatních prstů do podložky a též masáž chodidla. Stačí najít tuhá, bolavá místa a stlačovat je pár minut denně. Výsledky se dostaví rychleji, než byste si mysleli.
Více lehkých a účinných cviků naleznete také na našem instagramovém profilu Be Lenka.